AktualnościNowe

Inicjatywa Polska: nie weźmiemy udziału w głosowaniu 10 maja

Wielkimi krokami zbliża się termin 10 maja. Dzień, w który mają się odbyć zaplanowane przez PiS wybory. Stanowczo sprzeciwiamy się ich przeprowadzeniu w tym czasie, a przyczyn jest wiele.

Po pierwsze, „wybory korespondencyjne”, które chce nam zafundować PiS, nie mają nic wspólnego z Konstytucją. NIE MOŻEMY i NIE CHCEMY brać udziału w czymś, co jest nielegalne i niekonstytucyjne. Wydarzenie, które powszechnie uważane jest za święto demokracji, nie spełnia niemal żadnych kryteriów, które nierozerwalnie powinny stanowić o demokratycznych wyborach:

  • tajności głosowania – Poczta Polska nie jest w stanie jej zagwarantować, podobnie jak komisje wyborcze ograniczone liczebnie z ludzi opozycji i mężów zaufania;
  • bezpośredniości – Poczta Polska nie zagwarantuje dostarczenia każdemu wyborcy karty do ręki;
  • powszechności – z głosowania będzie wyłączona część Polonii i ludzi pracujących za granicą w związku z sytuacją związaną z koronawirusem;

Po drugie, każde wybory muszą mieć uczciwą kampanię wyborczą. Prawie żaden z kandydatów nie miał na to szansy.

Po trzecie, nie chcemy narażać siebie i bliskich na ryzyko zakażenia Covid-19.  Luzowanie pewnych obostrzeń nie oznacza, że zagrożenie minęło. Zagrożenie zarażeniem pozostaje aktualne, mimo braku dostępu do rzetelnych informacji na ten temat.

Forsowana przez PiS na 10 maja forma wyborów jest zaprzeczeniem praworządności w Polsce i zanegowaniem tak ciężko wywalczonej wolności i demokracji w 1989 roku. Pamiętajmy! Jeżeli raz pozwolimy władzy na złamanie zasad uczciwych wyborów, w przyszłości ta władza zrobi to po raz kolejny!

Inicjatywa Polska, jako partia polityczna, która kieruje się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo wszystkich obywateli i obywatelek, a także przestrzeganiem fundamentalnych zasad konstytucyjnych, nie weźmie udziału w „wyborach korespondencyjnych” 10 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *